Zapisz się do naszego Newslettera:

O cenach usług wydawniczych

Z usług wydawnictw korzystają wydawcy książkowi, agencje reklamowe i klienci indywidualni. Na całkowity cykl wydawniczy składa się przygotowanie ilustracji, korekta językowa, skład i na końcu druk – w wersji czarno-białej, dwukolorowej lub w pełnym kolorze. Wysoką jakość wydania cechuje nienaganność merytoryczna, estetyczna i językowa.

Ceny usług zależą zwykle od renomy wydawnictwa. Przed zapoznaniem się z cenami poszczególnych zleceń, trzeba znać podstawowe pojęcia i miary. Stroną maszynopisu komputerowego będziemy nazywać 1.800 znaków ze spacjami. Arkusz autorski to 22 strony maszynopisu komputerowego, albo 40.000 znaków ze spacjami. Z kolei arkusz autorski poezji składa się z 700 linijek.


Pracę wydawnictwa możemy podzielić na 4 działy: skład, redakcję, grafikę i pracę operatora. Praca operatora to koszty nieprzeliczalne na inne miary.

Łamanie (skład) łatwego tekstu 1 arkusza komputerowego to koszt 120-160 złotych, cena za łamanie „z utrudnieniami”, tzn. tekstu zawierającego tabele, wykresy, przypisy to koszt od 140 do 250 złotych. 1 arkusz komputerowy tekstu naukowego, słownika czy encyklopedii zostanie złożony za kwotę oscylującą między 120-600 złotych. Minimalna cena za jedną stronę czasopisma lub magazynu (A4, B4) to 45 złotych (strona jednobarwna) lub 85 (czasopisma kolorowe).

Opracowanie (korekta, redakcja) 1 arkusza waha się od 40 do 200 złotych. Najtańsze jest opracowanie tekstu literackiego. Redakcja arkusza słownikowego lub encyklopedycznego będzie droższa ze względu na skomplikowany układ graficzny, słownictwo i treści naukowe.

Najpopularniejsze usługi graficzne to projekty okładek i kart tytułowych książki, za które zapłacimy od 400 do 1000 złotych. Jeśli chodzi o ilustracje książkowe, za ich projekty płacimy ok. 300 złotych, a w przypadku, gdy książka jest bogato ilustrowana, większość wydawnictw stosuje rabaty.

Zupełnie inny przelicznik za usługi graficzne mają czasopisma – za projekt stylu (układ, forma graficzna, czcionka, układ szpalt, logo) płacimy od 1600 do 3000 złotych.

Praca operatora, czyli zadania nieprzeliczalne to koszty ok. 40 złotych za godzinę.

Każda publikacja wymaga osobnej wyceny – ze względu na indywidualne cechy tekstu, niemożliwe do przewidzenia z góry. Niektóre wydawnictwa oprócz publikacji książkowych i czasopiśmienniczych oferują opracowywanie, skład i przygotowanie do druku materiałów reklamowych i kalendarzy.

Smileys

:confused::cool::cry::laugh::lol::normal::blush::rolleyes::sad::shocked::sick::sleeping::smile::surprised::tongue::unsure::whistle::wink:

2000 znaków do wykorzystania

Antispam Odśwież/zmień obrazek Wielkość liter jest rozróżniana

Reklama

Chcesz być na bieżąco?
Znać aktualne ceny usług?

ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ!

Zapisz się do newslettera

cennik-uslug on Facebook