Zapisz się do naszego Newslettera:

O cenach usług weterynaryjnych


W związku z tym, że nie istnieje publiczna służba zdrowia dla zwierząt, każda wizyta u weterynarza jest odpowiednio płatna. Właściciele zwierząt domowych na ogół nie dbają o wcześniejsze poznanie cen usług w danym gabinecie i gdy przychodzi do płacenia często są zaskoczeni. Poniższe informacje pozwolą się zorientować w opłatach a tym samym przygotować na ich regulowanie.


Każdy właściciel chce jak najlepiej dla swojego zwierzaka, zwłaszcza gdy chodzi o wiernego pupila typu pies czy kot. To przywiązanie sprawia, że szukają oni weterynarza o wyrobionej renomie i wszechstronnie wyposażonym gabinecie. Tymczasem lekarze weterynarii z długim stażem odpowiednio się cenią. Na pewno lepiej mają właściciele mieszkający w dużych miastach, gdzie jest duży wybór placówek i większa konkurencja. Na wsiach, gdzie duży teren obsługuje jeden lekarz, ceny są często wywindowane lub wręcz nie ma nawet umownego cennika. Wiele też zależy od swego rodzaju dobrej woli lekarza. Niektórzy do ceny usługi mogą doliczyć także koszt porady.


Z tych względów ogólna rozpiętość cen za jedną usługę może być dość szeroka. Najmniej zapłacimy za konkretne badania i leki. Przykładowo badanie biochemiczne krwi to koszt 10-12 zł, ale za badanie morfologiczne krwi zapłacimy trochę więcej bo 15-20 zł. Jeżeli zaś interesuje nas kompletne badanie krwi, to powinniśmy się przygotować na opłatę w wysokości 60-85 zł.


Do najtańszych usług należą też zabiegi typowo pielęgnacyjne, choć mające znaczenie dla zdrowia naszego pupila. Przykładowo obcięcie pazurów lub czyszczenie uszu może się zmieścić w granicach 10-17 zł. W przypadku innych zabiegów pielęgnacyjnych ceny mogą ale nie muszą być znacznie wyższe. Rozpiętość jest tu bardzo duża. Za podgolenie możemy zapłacić od 30 do 250 zł, za całościowe strzyżenie już 50 a nawet 450 zł. Nic dziwnego, że wielu właścicieli psów i kotów woli te zabiegi wykonać samemu. Bardziej ustabilizowana jest cena czyszczenia uzębienia, mieszcząca się w przedziale 80-150 zł.


Do najczęściej stosowanych zabiegów należy szczepienie i odrobaczenie. Wbrew pozorom drożej może nas wynieść odrobaczenie, kosztujące ok. 50-70 zł. W przypadku szczepień najmniej zapłacimy za obowiązkowe szczepienie przeciwko wściekliźnie, bo ok. 25-55 zł. Pozostałe szczepienia są droższe i ich koszt wynosi 30-60 zł. Warto wiedzieć, że ceny tych pojedynczych usług mogą być niższe od kosztu samej wizyty kontrolnej, który mieści się w granicach 30-100 zł, przy czym cena ta nie uwzględnia kosztu ewentualnych leków. Zdecydowanie droższa jest wizyta domowa, za którą minimum zapłacimy 100 zł i dodatkowo będziemy musieli pokryć koszt dojazdu i leków.


Co ciekawe, poszczególne usługi dotyczące kotów są odrobinę tańsze niż zabiegi medyczne dla psów. Przykładowo za antykoncepcję suki zapłacimy 55-65 zł, w przypadku kotki będzie to mniej o ok. 5-10 zł. Z kolei kastracja kocura kosztuje 100-300 zł. Kastracja psa może wynieść nawet 1000 zł, gdyż w tym wypadku cena zależy od wagi psa. W przypadku sterylizacji za kotkę zapłacimy w granicach 170-500 zł, za sukę 270-3000 zł (tu znów ważna jest waga suki).


Koszty usług weterynaryjnych znacznie rosną, gdy pojawia się koniczność operacji. Szycie rany to koszt 100-140 zł. Z kolei już za drobny zabieg wraz ze znieczuleniem zapłacimy od 120 do 250 zł. Przy chirurgicznym leczeniu złamania musimy się przygotować na koszt 350-620 zł, ale znów za tego typu leczenie kota zapłacimy najwyżej 400 zł. Warto też wiedzieć, że samo znieczulenie ogólne to koszt 20-60 zł, a zdjęcie RTG kosztuje minimum 50 zł, a najwyżej 400 zł. Warto też znać koszty uśpienia zwierzaka, które wahają się w granicach 20-200 zł.


Dobrze jest, gdy cennik wszelkich możliwych usług weterynaryjnych jest umiejscowiony w widocznym miejscu gabinetu tak, by każdy mógł się z nim zapoznać zanim zdecyduje się na wizytę. Warto jednak wiedzieć, że wielu lekarzy zastrzega sobie, że udostępniony cennik ma wartość umowną, co w praktyce najczęściej oznacza wzrost kosztów np. w wyjątkowo skomplikowanych przypadkach. Nigdy też nie wiemy, czy lekarz ograniczy się do usługi, o którą prosimy. W trakcie badania może pojawić się konieczność innych zabiegów. Warto więc być przygotowanym na dodatkowe koszty, by uniknąć niezręcznych sytuacji lub odkładania wizyty.

Smileys

:confused::cool::cry::laugh::lol::normal::blush::rolleyes::sad::shocked::sick::sleeping::smile::surprised::tongue::unsure::whistle::wink:

2000 znaków do wykorzystania

Antispam Odśwież/zmień obrazek Wielkość liter jest rozróżniana

Reklama

Chcesz być na bieżąco?
Znać aktualne ceny usług?

ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ!

Zapisz się do newslettera

cennik-uslug on Facebook