Zapisz się do naszego Newslettera:

O cenach usług opiekunek

Usługi opiekunek cieszą się coraz większą popularnością. Korzystają z nich rodzice i bliscy osób starszych, niepełnosprawnych, chorych, a także małych dzieci. Pragną oni by opieka odbywała się w domu, w rodzinnym gronie, a nie w domu opieki, hospicjum, szpitalu, żłobku czy innym ośrodku opiekuńczym. Choć kiedyś te instytucje były dosyć popularne, to obecnie duży nacisk kładzie się na opiekę domową.

Zadaniem opiekunki zajmującej się osobą starszą, chorą lub niepełnosprawną jest przede wszystkim dbanie o jej potrzeby i bezpieczeństwo. Wykonuje ona czynności związane z pielęgnacją tj.: kąpiele, mycie, ubieranie, czesanie, pielęgnację środkami kosmetycznymi, etc. Zakres tych czynności zależy od sprawności osoby starszej lub niepełnosprawnej. Opiekunka często przygotowuje i podaje posiłki oraz w razie potrzeby wykonuje zabiegi rehabilitacyjne i podaje leki.

Wynagrodzenie opiekunki zależy od kilku podstawowych czynników – rejonu kraju, posiadanych umiejętności, doświadczenia i kompetencji, pory dnia lub nocy oraz tego, czy osoba starsza lub niepełnosprawna jest w stanie chodzić. Opieka nocna nad osobą chodzącą kosztuje od poniedziałku do piątku od 13 do 16 zł za godzinę, a w weekendy i święta od 15 do 20 zł. Koszt opieki nocnej nad osobą leżącą jest nieco wyższy. Za opiekę dzienną od poniedziałku do piątku trzeba zapłacić od 13 do 15 zł za godzinę, a w weekendy i święta od 15 do nawet 21 zł. Koszt opieki nocnej od poniedziałku do piątku waha się w granicach 15-23 zł za godzinę, a w weekendy i święta wynosi od 17 do 25 zł za godzinę.

Często wizyta opiekunki jest potrzebna sporadycznie. Wówczas trzeba przygotować się na koszt zdecydowanie wyższy. W dni powszednie wynosi on 35-45 za godzinę, zaś w weekendy i święta 50-60 zł. Często oferowaną usługą jest także opieka całodobowa. Wówczas koszty są niższe i często omawiane indywidualnie. Zwykle jednak wynoszą od 2.70 zł do 3 zł za godzinę.Opiekunki do dzieci, czyli nianie najczęściej zajmują się niemowlętami lub maluchami do 4 lat, choć niektórzy rodzice przedłużają ten okres. Wówczas jednak niania zwykle pracuje krócej – np. dopiero po odebraniu dziecka z przedszkola, gdy rodzice pracują do późna. Obowiązki opiekunki do dziecka częściowo pokrywają się z wykonywanymi przy osobie starszej. Niania dba o czystość i higienę dziecka oraz podaje mu posiłki i leki, jeśli zachodzi taka konieczność. Dodatkowo do jej zadań dochodzi organizowanie dziecku czasu wolnego w zależności od jego wieku – chodzenie na spacery, zabawa, czytanie bajek i organizowanie zajęć ruchowych.

Wynagrodzenie niani jest zwykle omawiane z rodzicami dziecka. Często opiekunki proponują swoje stawki, które są później negocjowane z rodzicami dziecka. Koszt opieki nad dzieckiem w dni powszednie wynosi od 8.5 do 12 zł za godzinę, a w weekendy od 13 do 15 zł. Często rodzice angażują opiekunkę jedynie sporadycznie, gdy chcą pójść do kina, odwiedzić znajomych, etc. Koszt takiej usługi to zwykle 13-15 zł za godzinę. Jeżeli dziecko jest niepełnosprawne lub chore, to wynagrodzenie opiekunki jest wyższe. Ma ona wówczas więcej obowiązków, a często musi także posiadać dodatkowe uprawnienia i umiejętności. Stała opieka kosztuje od 12 do 15 zł za godzinę, a dorywcza 15-20 zł.

Często od opiekunki lub niani wymaga się dodatkowych zadań – sprzątania, odprowadzania dziecka do przedszkola lub szkoły i przyprowadzania z powrotem do domu oraz zawożenia na zajęcia dodatkowe i przywożenia do domu. Wówczas stawki ustalane są indywidualnie podczas pierwszego spotkania z rodzicami dziecka lub osoby starszej czy niepełnosprawnej.

Smileys

:confused::cool::cry::laugh::lol::normal::blush::rolleyes::sad::shocked::sick::sleeping::smile::surprised::tongue::unsure::whistle::wink:

2000 znaków do wykorzystania

Antispam Odśwież/zmień obrazek Wielkość liter jest rozróżniana

Reklama

Chcesz być na bieżąco?
Znać aktualne ceny usług?

ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ!

Zapisz się do newslettera

cennik-uslug on Facebook