Zapisz się do naszego Newslettera:

O cenach usług komputerowych

Dzisiaj trudno wyobrazić sobie dom czy jakiekolwiek miejsce pracy, w którym nie byłoby komputera lub choćby laptopa. W biurach i innych firmach często zdarza się, że poza komputerami stacjonarnymi, będącymi w siedzibie przedsiębiorstwa, każdy z pracowników wyposażony jest w służbowego notebooka lub palmtopa. Podobna sytuacja zdarza się w przypadku użytkowników domowych – swój komputer mają dzieci a swój rodzice. Dodatkiem do wszelkiego rodzaju komputerów są urządzenia peryferyjne – drukarki, skanery i urządzenia wielofunkcyjne. Często jednak posiadanie sprzętu komputerowego wiąże się z ponoszeniem różnego rodzaju kosztów. Łączą się one z usługami polegającymi na poradach, naprawach różnego rodzaju, instalacji i deinstalacji programów.

Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że często usługi informatyczne są ze sobą ściśle połączone – np. informatyk może sformatować dysk, zainstalować system oraz skonfigurować go zgodnie z potrzebami klienta. Mamy tu do czynienia tak naprawdę z trzema usługami. Kolejną sprawą jest wymiana sprzętu – płacimy np. za nową kartę oraz za usługę jej wymiany.

Wydatki rozpoczynają się już na etapie zakupu nowego komputera. Za złożenie jednostki centralnej z poszczególnych podzespołów zapłacimy od 50 do 120 zł. Dlatego też w sklepach znacznie taniej wychodzi zakup kompletnych zestawów komputerowych. Wycena wartości komputera kosztuje od 10 do 30 zł.

Często też zdarza się, że nasz sprzęt odmawia posłuszeństwa. Wówczas należy przygotować się na koszty związane z diagnostyką, ewentualną wymianą uszkodzonej części i kosztem samego podzespołu. Za diagnostykę i test sprzętu zapłacimy od 10 do 40 zł. Wymiana podzespołu w jednostce centralnej komputera – np. dysku, karty graficznej, etc., będzie kosztowała od 20 do 50 zł. Za czyszczenie całego wnętrza komputera zapłacimy od 10 do nawet 80 zł, a napędu CD lub DVD od 10 do 30 zł.Kolejną grupę kosztów stanowią wydatki związane z oprogramowaniem. Za zainstalowanie systemu Windows zapłacimy od 40 do 100 zł, a instalacja Linux’a może kosztować w granicach 70-120 zł. Następnie przychodzi pora na konfigurację systemu, za którą zapłacimy od 40 do 55 zł. Sporym wydatkiem jest opłacenie konfiguracji routera – może to być kwota 130-150 zł. Za instalację urządzeń peryferyjnych zapłacimy w granicach 20-70 zł, a zainstalowanie sterowników będzie kosztowało od 15 do 30 zł. Zdarzyć się również może, że do naszego komputera wkradną się wirusy lub szkodliwe oprogramowanie, z którym nasz program antywirusowy sobie nie poradzi. Musimy wówczas przygotować się na zapłacenie kwoty od 30 do nawet 100 zł. Może się też zdarzyć sytuacja, w której konieczne będzie sformatowanie dysku i podzielenie go na partycje. Koszt wykonania takiej usługi wynosi od 15 do 40 zł.

Prawdziwą udręką użytkowników, a zwłaszcza firmowych, jest utrata danych, które często są bardzo ważne i nie do odzyskania z innych źródeł. Jeżeli powstanie tego rodzaju sytuacja i będziemy chcieli odzyskać utracone dane, musimy przygotować się na wydanie od 100 do nawet 1000 zł.

W cenach usług informatycznych panuje spora rozpiętość. Zależy ona od wielu czynników. Pierwszym z nich jest fakt, że każdy zakład sam narzuca konkretne ceny według swoich kryteriów. Ważny jest również rodzaj sprzętu – zarówno usługi związane ze sprzętem jak i oprogramowaniem będą droższe dla komputerów przenośnych. Często, z racji budowy laptopów, naprawa lub wymiana podzespołów okazuje się bardzo kosztowna lub wręcz nieopłacalna. Pod tym kątem posiadacze komputerów stacjonarnych mają dużo mniejszy problem. Kolejnym aspektem jest trudność w usunięciu usterki sprzętowej lub programowej i czas, jaki informatyk musi poświęcić na wykonanie danej czynności.


Smileys

:confused::cool::cry::laugh::lol::normal::blush::rolleyes::sad::shocked::sick::sleeping::smile::surprised::tongue::unsure::whistle::wink:

2000 znaków do wykorzystania

Antispam Odśwież/zmień obrazek Wielkość liter jest rozróżniana

Reklama

Chcesz być na bieżąco?
Znać aktualne ceny usług?

ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ!

Zapisz się do newslettera

cennik-uslug on Facebook