Zapisz się do naszego Newslettera:

Ceny usług drukarskich


Rynek usług drukarskich nie dotyczy tylko wydawców książek. Z drukowania na większą skalę korzystają firmy z różnych branż choćby ze względu na wciąż popularną formę reklamy, jaką są ulotki czy konieczne w kontaktach biznesowych wizytówki. Oczywiście inny jest koszt druku albumu, którego zawartość stanowią głównie zdjęcia, a inna jest cena zwykłego wydruku na prywatne potrzeby. Można jednak spróbować wyróżnić kilka pewników, jeżeli chodzi o koszt usług poligraficznych.Przy współpracy z profesjonalnymi firmami poligraficznymi zasada jest taka: im większy nakład tym cena za jedną stronę wydruku jest mniejsza. Jeżeli potrzebujemy niewielkiej liczby egzemplarzy, może się okazać, że dla danej drukarni usługa będzie nieopłacalna i nie zdecyduje się jej podjąć. Przy nakładzie do 50 egzemplarzy cena czarno-białej strony w standardowym formacie A4 może mieścić się w granicach 0,20 PLN. Jeżeli zaś zamówimy powyżej 1000 sztuk, za jedną stronę zapłacimy już tylko 0,6 PLN.

Cena rośnie jednak wraz ze wzrostem formatu jednej strony. Gdy z jakichś względów potrzebny jest nam format A3, musimy się liczyć z tym, że cena strony wzrośnie średnio o połowę w stosunku do strony A4. Zrozumiałe też, że więcej zapłacimy za wydruk kolorowy niż za druk czarno-biały. W tym wypadku stawka podstawowa to ok. 3 PLN za stronę. Na cenę druku wpływ ma też gramatura papieru – im wyższa tym większy koszt. Za to stawka przypadająca na jedną stronę może być niższa (minimalnie ale zawsze), jeżeli zdecydujemy się na druk dwustronny.Osobną kategorią są wydruki o nietypowym formacie na potrzeby ulotek, wizytówek czy plakatów. Ich ceny wynikają też z tego, że mamy tutaj do wyboru różnorodne typy papieru od standardowego matowego po błyszczący i kredowy. Przy wizytówkach np. musimy się liczyć z wymogiem co do minimalnej liczby. Na ogół trzeba się zdecydować minimum na 100 sztuk, za które zapłacimy łącznie ok. 20-50 PLN przy druku jednostronnym i 35-70 PLN przy druku dwustronnym. W przypadku ulotek wystarczy zamówić już 20-40 sztuk – cena jednej w formacie A4 to minimum 1 -1,65 PLN. Za format B5 zapłacimy o połowę mniej.

Przy wyborze usług poligraficznych powinniśmy pamiętać, że jeżeli wydajemy jakąś publikację, to musi ona zostać zszyta i oprawiona. Trzeba więc zwrócić uwagę, czy cena obejmuje pracę introligatorskie. Ponadto niektóre firmy nie wliczają w cenę ceny papieru. Innym dodatkowym kosztem jest często wynagrodzenie operatora komputera studia DTP, który za godzinną obsługę maszyny pobiera opłatę nawet w wysokości 75 PLN.

Warto więc być drobiazgowym przy analizowaniu cenników firm poligraficznych i samemu sporządzić wstępny kosztorys. Powinniśmy się też upewnić, czy podane stawki zawierają podatek VAT. Warto też korzystać z licznych promocji, w których często opłaca się zamówić wydruk np. na lepszej jakości papierze. Ostatecznie jednak nasza decyzja powinna zależeć od tego, czy zależy nam na trwałości wydruku. Jeżeli chodzi o wydruk książki, to warto zainwestować w lepszej jakości papier. W innych wypadkach inwestycja może być nieopłacalna.Smileys

:confused::cool::cry::laugh::lol::normal::blush::rolleyes::sad::shocked::sick::sleeping::smile::surprised::tongue::unsure::whistle::wink:

2000 znaków do wykorzystania

Antispam Odśwież/zmień obrazek Wielkość liter jest rozróżniana

Reklama

Chcesz być na bieżąco?
Znać aktualne ceny usług?

ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ!

Zapisz się do newslettera

cennik-uslug on Facebook